Staffing structure

 
 
 
 
 

Click here to download a printable version of the staffing structure

Principal

Picture1

Mrs E Nicholls

Senior Vice Principal

Picture2

Miss K Faddy

Vice Principal
(Raising Standards Leader for
Years 3 and 4)

Picture3

Mrs L Hahn

Assistant Principal
(Raising Standards Leader for
Years 5 and 6)

Picture7

Mr G Turner

Assistant Principal
(Raising Standards Leader for
Years 3 and 4)

sw

Ms S White

Assistant Principal
(Raising Standards Leader for
Years 1 and 2)

Picture5

Miss S Lynch

Assistant Principal
(Raising Standards Leader for
Years 1 and 2)

VC

Mrs V Cook

Assistant Principal
(Raising Standards Leader for
Reception and Nursery)

Picture4

Mrs J Dutton

Inclusion Leader

Picture6

Mrs T Grant

Teaching Staff

Mrs K Dunne - Writing Lead

Mr G Turner

Mrs C Clarke

Miss C Rosso

Year 6

Mr M Sykes - Reading Lead

Mr J Eglington

Miss K Hodges

Mrs K Bermon

Year 5

Mr D Cauchi - Maths Lead

Mrs E Powell

Miss H Stevens

Mrs E Rott

Mr K Hatton

Year 4

Mr L Porter

Miss K Andrews

Mr D Dunne

Mrs L Levy

Year 3

Miss A Plummer

Miss S Lynch - Phonics Lead

Miss D Chaplin

Mrs C Richards

Mrs J Peoples

Year 2

Miss D Bernard

Miss S Fenwick

Miss M Carey

Miss K Adams

Year 1

Miss K Wise

Mrs L Dennis

Miss S Riley

Miss N Whitehouse

Reception

Miss S Gue

Nursery

Nursery Nurses

Mrs C Elliott

Mrs L Manley

Mrs Fennell

Miss T Broom Apprentice

Learning Support Assistants

Mrs J Cannell

Mrs K Dorrell

Miss C Pearce

Mrs J Bush

Year 6

Mrs M Cooper

Mrs N Prior

Miss H Daly

Year 5

Mrs K Jones

Miss L Roxburgh

Mrs L Mitchell

Year 4

Ms N Desmond

Miss D Harlow

Mrs N Fairbanks

Year 3

Mrs S Blyth

Mrs C Moore

Mrs R Ricks

Miss N Charles

Year 2

Mrs J Farrer

Miss H Krise

Miss J Marck

Miss C McCartney

Ms D Carr

Year 1

Miss C Cook

Mrs J Farnell

Miss C Slade

Miss K Graham Apprentice

Reception

Cover Tutors

Mrs N Cornish

Mrs J Burns

Ms D Thompson

Well Being Manager

Mrs A Johnson

Behaviour Support

Mrs L Wheeler

Mr A Felton

PE

Mr D Blewett

PE

Mrs S Buckley

Art

Ms L Arnold

Outdoor Learning


School Finance Officer

Miss S Churchman

Office Staff

Mrs C Farman

Mrs C Smith

Mrs D Lowe

Mrs K Holmes

Miss S Walton

Mrs M Hydes

Finance Assistant

SLT Admin Assistant

PA To Principal

Admin and Welfare Assistant

Pupil Services

SEND Admin Personnel Assistant

Breakfast and Acorns club Coordinator

Mrs J Cannell

Breakfast Club and Acorns after school club

Miss H Krise

Mrs J Farnell

Miss J Marck

Miss C Slade

Miss K Dorrell

ICT Technician

Mr P Pridham

Dylan Holliday Apprentice

Site Management

Mr S Clark

Mr J Bobin

Mr M Arnold

Mr T Perriment

Miss J Nixon

Technical Services Manager

Assistant Site Manager

Caretaker

Groundsman

Housekeeper

Midday Supervisors

Mrs T Davis

Miss W Barefoot

Mrs Z Bayliss

Mrs A Benge

Miss A Cross

Mrs L Dyer

Miss B Gillespie

Ms L Reeves

Mrs L Simmons

Mrs P Stewart

Ms C Williams

Mrs F Doltani

Mrs C Elisha

Mrs C Friday-Manging

Miss M O'Neil

Mrs C Sawh

Senior Midday

Midday Playleader

Miss V Huntley

Miss C Johnson